B ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Στη λήξη η ήττα του Λεύκιππου στο Λαγκαδά με 57-54, προηγήθηκε στο ημίχρονο

Την ήττα με 57-54 από τον Ερμή Λαγκαδά γνώρισε ο Λεύκιππος για την 14 η  αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε τέ...

Την ήττα με 57-54 από τον Ερμή Λαγκαδά γνώρισε ο Λεύκιππος για την 14η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του είχε χαρακτήρα ντέρμπι με τις άμυνες να έχουν κυρίαρχο ρόλο και οι καλές επιθετικές ενέργειες να είναι λιγοστές. Έτσι μοιραία το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα και οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που ανέδειξαν τον νικητή.

Το τελικό 57-54 σημειώθηκε τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη με τρίποντο του Μήνου από τα 8,5 μέτρα. Ο Ερμής Λαγκαδά είχε σημειώσει και 3ποντο με την λήξη της 3ης περιόδου διαμορφώνοντας το σκορ σε 46-43. Φυσικά ίδια εξέλιξη υπήρχε σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι, με τους Μαχητές Πεύκων, όταν και πάλι ο Λεύκιππος δέχτηκε 3ποντο λίγο πριν την λήξη χάνοντας με 54-51.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Μελανίδης – Χατζηχαρίδης

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-31, 46-43, 57-54

Λεύκιππος (Πέρκος – Δόδος): Μαραβέγιας 3(1), Παλλάκης 2, Μακαρατζής, Περρής, Μαυρογιάννης 10, Χρήστου 10, Μηντζαρίδης 3(1), Μανάκας 11(1), Βοϊβατόπουλος 15(2)

*** Επόμενο παιχνίδι για τον Λεύκιππο είναι την Κυριακή 6 Φεβρουαρίου στις 17:00 στο Φίλιππος Αμοιρίδης με αντίπαλο τον ΓΑΣ Κομοτηνής.