Σε δηλώσεις του αντιδημάρχου αθλητισμού στην Θράκη, Αναστάσιου Ταρενίδη, φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο νέος δήμαρχος Ξάνθης Ευστράτιος Κοντός, θέλ...
Σε δηλώσεις του αντιδημάρχου αθλητισμού στην Θράκη, Αναστάσιου Ταρενίδη, φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο νέος δήμαρχος Ξάνθης Ευστράτιος Κοντός, θέλει να ξεμπερδεύει μία ώρα αρχύτερα με όλες τις αστοχίες της προηγούμενης διοίκησης στον τομέα του αθλητισμού, που θύμιζαν «καραγκιοζλίκια» για να μπορέσει επιτέλους από την νέα χρονιά, να έχει αποκρυσταλλωθεί η εικόνα του αθλητισμού στην Ξάνθη και να μπορέσουν οι τοπικοί σύλλογοι που χρησιμοποιούν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του δήμου Ξάνθης, να κάνουν απερίσπαστα την δουλειά τους.
Έχει “τελειώσει” το “αρπακολατζίδικο” ανοιχτό κολυμβητήριο του Μ. Φανουράκη, ελείψη σοβαρής μελέτης και σωστού προγραμματισμού. Τα λεφτά από τους Ξανθιώτες πληρώθηκαν.
Ακολούθως ο αντιδήμαρχος αθλητισμού Α. Ταρενίδης έκανε αναφορά στο «προεκλογικό» ανοιχτό κολυμβητήριο «φάντασμα» του Μ. Τσέπελη, όπου ναι μεν δεν θα γίνει γιατί ο προγραμματισμός του ήταν για τα πανηγύρια και ήταν στην σφαίρα διανομής «σανού» προς τους δημότες αθλητές του υγρού στίβου του δήμου Ξάνθης, θα πρέπει όμως να αναζητηθούν τα χρήματα που δόθηκαν στον μελετητή του ανοιχτού κολυμβητηρίου και να καταλογισθούν στην προσωπική περιουσία του πρώην δημάρχου και του δεξιού χεριού του που μοίραζε αφειδώς το δημοτικό χρήμα σε κάθε πολιτική μπαρούφα ερχόταν στο μυαλό τους, αρκεί να «χάιδευε» τα αυτιά των ψηφοφόρων.
Αναφορικά με τα έργα, δεδομένου ότι το ανοιχτό κολυμβητήριο έχει «τελειώσει» – τουλάχιστον προς το παρόν – για την νέα διοίκηση, ο κ. Ταρενίδης σημειώνει ότι «υπάρχουν αθλητικά έργα αλλά και προγραμματισμός για βελτίωση των ήδη υφιστάμενων υποδομών των αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου Ξάνθης».
Τελικό συμπέρασμα από τις δηλώσεις του αντιδημάρχου αθλητισμού Α. Ταρενίδη είναι ότι πρώτον τελειώνει η Ξάνθη από τα «αθλητικά» καραγκιοζλίκια του πρώην δημάρχου.
Τρίτον στηρίζει τις αθλητικές του εγκαταστάσεις.
Τέταρτον θα λειτουργήσει το σκοπευτήριο του Δαφνώνα όπου επί Μ. Τσέπελη είχε εγκαταλειφθεί και το θυμόταν μόνο στις προεκλογικές του φαμφάρες και
Πέμπτο, το περίφημο ανοιχτό κολυμβητήριο που ναι μεν οι Ξανθιώτες πλήρωσαν την προμελέτη, τελικά κλείνει τον κύκλο των χαμένων ευκαιριών για την Ξάνθη από την λαίλαπα Τσέπελη – Φανουράκη.
Δεν γνωρίζουμε αν το τελευταίο χρήζει και την παρέμβαση του εισαγγελέα της Ξάνθης.
Δεν υπάρχουν σχόλια