Στις οικίες τους βρέθηκε συνολικά και κατασχέθηκε ποσότητα κάνναβης, βάρους 173,9 γραμμαρίων.
Στις οικίες τους βρέθηκε συνολικά και κατασχέθηκε ποσότητα κάνναβης, βάρους 173,9 γραμμαρίων.
Στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων για την καταπολέμηση της διάδοσης των ναρκωτικών, συνελήφθησαν κατά το χρονικό διάστημα από 22 έως και 27-5-2024 σε περιοχές της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, από αστυνομικούς των Διευθύνσεων Αστυνομίας Καβάλας, Αλεξανδρούπολης, Ξάνθης, Δράμας και Ορεστιάδας, δέκα (10) ημεδαποί και ένας (1) αλλοδαπός, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκαν έντεκα ξεχωριστές δικογραφίες για παραβάσεις της νομοθεσίας περί εξαρτησιογόνων ουσιών.
Αναλυτικότερα στην πρώτη περίπτωση, την 22-5-2024 συνελήφθη στο Συνοριακό Σημείο Διέλευσης Κήπων Έβρου από τους αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με αστυνομικούς του Τμήματος Διαβατηριακού Ελέγχου Κήπων, με τελωνειακούς υπαλλήλους και τη συνδρομή του αστυνομικού σκύλου ναρκωτικών «LAIKA» ένας αλλοδαπός, ο οποίος εντοπίστηκε να επιβαίνει σε εισερχόμενο στη χώρα λεωφορείο έχοντας στις αποσκευές του ποσότητα ακατέργαστης κάνναβης, βάρους 12,6 γραμμαρίων και έναν πλαστικό τρίφτη, τα οποία και κατασχέθηκαν.
Οι δικογραφίες υποβλήθηκαν στους αρμόδιους Εισαγγελείς, ενώ την προανάκριση για τις έντεκα υποθέσεις ενήργησαν οι Υποδιευθύνσεις Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης και Ορεστιάδας, τα Τμήματα Ασφάλειας Καβάλας, Δράμας και Ξάνθης και το Αστυνομικό Τμήμα Νέστου Καβάλας.
Δεν υπάρχουν σχόλια