ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ – Μακεδονικός 73-66

Σημαντική νίκη σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου που επικράτησε με 73-66 του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Μακεδονικού.

Οι παίχτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου έδειξαν από τα πρώτα λεπτά αγωνιστική συγκέντρωση και πάθος και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση αποδεικνύοντας έτσι ότι η ομάδα έχει τεράστιες δυνατότητες.

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ με κύριο στοιχείο την καλή του άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε μόνο 8 πόντους πήρε διψήφια διαφορά (54-43) και όλα έδειχνα πως θα καθάριζε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση διαρκείας και πετυχαίνοντας σημαντικά τρίποντα με τους Αμπάρα – Γαλανίδη κατάφεραν να τρέξουν σερί 0-13 και να προηγηθούν στο σκορ.

Η ηγετική φυσιογνωμία του Χρήστου, ο εξαιρετικός Καντά και η αμυντική αντίδραση που έβγαλαν όλοι οι παίχτες που χρησιμοποιήθηκαν βοήθησαν στο τέλος τους γηπεδούχους να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
  • Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης
  • Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-37, 54-45,73-66
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 23(2), Παλλάκης 7(1), Μακαρατζής 1, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 10(2), Παπαδόπουλος, Μπουτσακτσή 10, Μαλανδρής 4, Βερζαμάνης, Χρήστου 18(3), Κάλτσος.

Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αμπαράς 16(3), Παπασάββογλου, Βακουφτσής, Στριβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 11(2), Χατζημιχαηλίδης 6(1), Φλιάτης Ι. 6(1), Φωταρούδης, Φλιάτης Γ, Κόκκιος, Τσακαλέρης 27(1).