Ευκαρπία – ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ 69-80

Αποδίδοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης όμορφο μπάσκετ ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ευκαρπίας κερδίζοντας με 69-8...

Αποδίδοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης όμορφο μπάσκετ ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ευκαρπίας κερδίζοντας με 69-80 σημειώνοντας έτσι τη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου μπορεί να ξεκίνησε τον αγώνα με αμυντικά προβλήματα καθώς δέχτηκε 24 πόντους με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου αλλά κατά τη διάρκεια του αγώνα αυτό βελτιώθηκε με αποτέλεσμα το 24-14 να γίνει 40-42 με τη λήξη του ημιχρόνου (είχε προηγηθεί και με 38-42).

Με σταθερές επιθετικές λύσεις από τους Χρήστου, Παλλάκη και Κατσαμούρη που σημείωσαν τους 62 από τους 80 πόντους της ομάδας και την καλή άμυνα ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ξέφυγε στο 3ο δεκάλεπτο διατηρώντας τη διαφορά ως το τέλος της συνάντησης.

• Διαιτητές: Ντούρας-Γιαννούλης-Μπούγλος Ι.
  • Δεκάλεπτα: 24-16, 40-42, 51-61, 69-80

ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδάλας-Μακαλέκας): Μουρατίδης 9(1), Μελαδιανός 13(2), Γιαπουτζής, Βάνης 24(2), Τσίγκας 7, Παλαμίδας 6, Μπαδής 10(2), Τζίμας, Σανιώτης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος-Ρετζέπης): Κάντα 6, Παπαδόπουλος, Παλλάκης 23(1), Μακαρατζής 4, Μαλανδρής, Κατσαμούρης 17(1), Μπουτσακτσή 8, Χρήστου 22(5).