ΤΙΤΛΟΙ ΕΙΔΗΣΕΩΝ:

latest

ISTIKBAL

Super League 1: Η ΑΕΚ θριάμβευσε επί του Άρη στο «Βικελίδης» – Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική (8η)

Μεγάλη νίκη, που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League 1, έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που επικράτησε του...

Μεγάλη νίκη, που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Super League 1, έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που επικράτησε του Αστέρα, πέτυχε η ΑΕΚ, επικρατώντας του Άρη με 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
Η «Ενωση» πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της στη μεσαία γραμμή, ενώ έχασε κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, απέναντι σε έναν Άρη, που δεν έδειξε να βελτιώνεται ιδιαίτερα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο Βόλο.

Μετά το πρώτο 20λεπτο στο οποίοι οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν κάποιες καλές στιγμές, στο 26′ ο Ρότα χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, που ήταν κάτι σαν «καμπανάκι» για τον Άρη, καθώς δύο λεπτά αργότερα από κοντά ο Σιμάνσκι με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Γκατσίνοβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη δύο τεράστιες ευκαιρίες, στο 31′ με τον Αραούχο και στο 37′ με τον Λιβάι Γκαρσία, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Άρης συνέχισε την προβληματική του εικόνα.

• Καθάρισε με Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ μετά από μια καλή ευκαιρία με τον Γκατσίνοβιτς στο 49′ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λιβάι Γκαρσία να δέχεται την ασίστ του Αραούχο και να πλασάρει εξαιρετικά τον Κουέστα για το 0-2.

Στο 63′ ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά με τον Ζερβινιό, αλλά ο Αθανασιάδης έδειξε αντανακλαστικά, ενώ στο 67′ σωστά ακυρώθηκε γκολ από τον Λιβάι Γκαρσία.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σόλωνα Υψηλάντη, ενώ κατατέθηκε και στεφάνι.  Οι παίκτες της ΑΕΚ παρουσιάστηκαν μα φανέλες «ποτέ ξανά» για τον Άλκη Καμπανό.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό, Γκαρσία (66′ Πάλμα), Γκαρθία (82’Καμάτσο), Μαντσίνι (57΄Οντουμπάτζο), Ιτούρμπε (66′ Ντιόπ), Γκρέι (57′ Ζερβινιό).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Σιμάνσκι, Ελίασον (80′ Αμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (80′ Τσούμπερ), Πινέδα, Γκαρσία, Αραούχο.