Super League: Επεισοδιακή νίκη (1-0) του ΠΑΟΚ με Κούρτιτς-Σκαρφάλωσε στη 2η θέση

Επεισοδιακό ματς, για γερά νεύρα και με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0 απέναντι στη Λαμία ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στην Τούμπα και έριξε...

Επεισοδιακό ματς, για γερά νεύρα και με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0 απέναντι στη Λαμία ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στην Τούμπα και έριξε την «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ουσιαστικός, πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στους Φθιώτες και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Ολυμπιακό και όντας στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

To γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Γιάσμιν Κούρτιτς με κεφαλιά στο 43’.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, φώναξαν για πέναλτι σε προβολή πάνω στο κεφάλι του Μανούσου στο 24’ όμως διαιτητής και VAR δεν είδαν κάτι μεμπτό. Ακολούθησε στο 31’ σουτ του Μπίσεσβαρ στο οριζόντιο δοκάρι μετά και από προσπάθεια του Σαράνοφ.

Στο β’ μέρος η Λαμία είχε σε γενικές γραμμές τον έλεγχο, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στο τέλος το ματς έγινε ροντέο. Μια αψιμαχία ανάμεσα στον βοηθό του Λουτσέσκου Κριστιάνο Μπάτσι και τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας, Σιμόν είχε ως αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα.

Υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή και το ματς ολοκληρώθηκε μετά από 16 λεπτά καθυστερήσεις.

Να σημειωθεί πως στις εξέδρες της Τούμπας κρεμάστηκε πανό συμπαράστασης για τους απεργούς της «Μαλαματίνας».