ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ Ξάνθης: Νίκησε 56-48 και τον Μακεδονικό και έμεινε ισόβαθμος 5ος στην βαθμολογία!

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν ο Λεύκιππος σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη του επί του...

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν ο Λεύκιππος σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη του επί του Μακεδονικού συνεχίζοντας έτσι την προσπάθεια του να σκαρφαλώσει στις ψηλότερες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Η αναμέτρηση μπορεί να μην είχε ποιότητα αλλά είχε αντιπάλους που ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα για διαφορετικούς λόγους. Η νευρικότητα των καλαθοσφαιριστών που είχαν ως επακόλουθο τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ είχαν ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με το φτωχό για την ποιότητα των καλαθοσφαιριστών 25-27.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τα καλάθια να μπαίνουν με το ….σταγονόμετρο.

Στο 4ο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ο Λεύκιππος βρήκες τις λύσεις στην επίθεση, σημείωσε για τα δεδομένα του παιχνιδιού αρκετούς εύκολους πόντους μετά από ομαδικές συνεργασίες και πανηγύρισε στο τέλος ακόμη μια νίκη με το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα να είναι πλέον 13 νίκες και 7 ήττες.

• Διαιτητές: Ταρενίδης, Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης
  • Δεκάλεπτα: 15-12, 25-27, 35-35, 56-48

Λεύκιππος Ξάνθης (Δώδος): Μαραβέγιας 5, Κατσαμούρης 6(1), Παλλάκης 7(2), Μακαρατζής 2, Mαυρογιάννης 10(1), Δεληγιάννης, Μιντζαρίδης 4, Μανάκας 13, Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 3(1), Χρήστου 6

Μακεδονικός (Μαυροκεφαλίδης): Δημητριάδης 3, Αμπαράς 11(1), Ρόπουτης, Βαρδής, Γκίζης 5(1), Αζίζης 3(1), Στόλης, Φωταρούδης, Κομμάτας, Φλιάτης Ι. 6, Φλιάτης Γ. 13, Γεωργάκης 7.