ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 5η συνεχόμενη νίκη, νίκησε εκτός και την Αρετσού με 79-58 με σούπερ τον Χρήστου.

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του επέστρεψε από την Θεσσαλονίκη τη Κυριακή ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που νίκησε την Αρετσού με 79-58 φτάνοντ...

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του επέστρεψε από την Θεσσαλονίκη τη Κυριακή ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που νίκησε την Αρετσού με 79-58 φτάνοντας έτσι τις 5 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο οι μονομάχοι δεν παρουσίασαν καλό θέαμα με τα άστοχα σουτ και τα λάθη να είναι αρκετά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα με τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ να έχει προβάδισμα 7 πόντων (20-27).

Η ανωτερότητα σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο βγήκε στο 2ο ημίχρονο με τους παίχτες του Νίκου Δώδου να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και να αρχίζουν να παίρνουν διψήφιες διαφορές στην αναμέτρηση.

Χαρακτηριστικό ότι στο 3ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ σημείωσε 23 πόντους όταν στα 2 προηγούμενα είχε σημειώσει συνολικά 27 !

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με το σκορ να κυμαίνεται σε διψήφια διαφορά οι φιλοξενούμενοι πήραν «φωτιά» έξω από τα 6.75 και με 8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα «καθάρισαν το παιχνίδι».

• Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Νέδογλου
  • Δεκάλεπτα: 7-11, 20-27, 38-50, 58-79

Λεύκιππος (Δώδος): Μαυρογιάννης 12(2), Κατσαμούρης 9(1),  Χρήστου 15(4), Παπαδήμας 2, Παλλάκης 5(1), Μανάκας 13, Βοϊβατόπουλος 11(1), Μηντζαρίδης 3(1), Μαραβέγιας 3(1), Μακαρατζής 3(1), Τσίλογλου 3(1), Δεληγιάννης.