Κύπελλο Ελλάδας: Ανοικτοί λογαριασμοί (0-0) για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

Απόλυτη ισορροπία, «λευκή» ισοπαλία και ανοικτοί λογαριασμοί.

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στην Τούμπα για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και, πλέον, όλα θα ξεκαθαρίσουν την Τετάρτη του Πάσχα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το ποια από τις δύο ομάδες θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Το μηδέν παθητικό, πάντως, δίνει ένα πολύ μικρό προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά, ο οποίος θα πάει για δύο αποτελέσματα στη ρεβάνς, αφού αν σκοράρει παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό και με ισοπαλία.

Αντιθέτως, οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν νίκη και μόνο νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 10ο λεπτό βρήκε δίχτυα, όμως, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και «άγγιξε» το 1-0 στο 32′, όμως, ο Βατσλίκ είπε «όχι» στον Ζίβκοβιτς.

Στο β’ μέρος ο Δικέφαλος είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων, όμως και οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά, καθώς δεν σημειώθηκαν μεγάλες στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Ένα πλασέ του Μπίσεσβαρ που πέρασε άουτ ήταν ό,τι πιο αξιοσημείωτο καταγράφηκε στο β’ μέρος.

Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι στο 6ο’ για χέρι του Γκάρι Ροντρίγκες μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη κάρτα πάνω στον Κρέσπο.