Super League: Ο Άκπομ «λύτρωσε» τον ΠΑΟΚ, ήττα με παράπονα για τον Άρη στο Φάληρο

Ο Τσούμπα Άκπομ «λύτρωσε» τον ΠΑΟΚ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα των Play Offs...

Ο Τσούμπα Άκπομ «λύτρωσε» τον ΠΑΟΚ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα των Play Offs της Super League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του ΠΑΣ Γιάννινα, δίχως όμως πειστική εμφάνιση, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες που θα μπορούσαν να του είχαν δώσει νωρίτερα το προβάδισμα.

Οι Γιαννιώτες παίζοντας και με τον χρόνο για να αποσπάσουν την ισοπαλία, κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε του στο 0-0, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Ντομίνγκεθ μάλιστα στο 88’.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από ωραία σέντρα του Ζαμπά, ο Τσούμπα Άκπομ με κεφαλιά έδωσε τη, δίκαιη, νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-0.

Παράπονα για τη διαιτησία Άρης και ΑΕΚ

Την ήττα με 2-1 από τον Ολυμπιακό γνώρισε ο Άρης στην πρεμιέρα των Play Offs της Super League.

Οι «κίτρινοι» επανέλαβαν μια ακόμη καλή εμφάνιση με τον Μπούργος στον πάγκο τους ισοφαρίζοντας το γκολ του Σισέ με τον Εντιαγέ, ωστόσο αδικήθηκαν από τη διαιτησία του Μανούχου στο φινάλε του ματς. Με πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί (και για το οποίο διαμαρτυρήθηκε ο Άρης) ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1.

Στο Αθηναϊκό ντέρμπι Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς, στο 4ο λεπτό με τον Αϊτόρ, ωστόσο η Ένωση (που εξέφρασε διαιτητικά παράπονα στο ματς) ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Άμπραμπατ και είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη στο δεύτερο μέρος.