Super League 2: Ανέβηκε στην κορυφή και περιμένει η ΑΕΛ, 3-0 τον Ηρακλή με πρώτο παίχτη τον Μανώλη Μπέρτο.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος τ...

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «βυσσινί» σκαρφάλωσαν στην κορυφή της κατάταξης, παρέα με τη Βέροια που δοκιμάζεται στα Τρίκαλα.

Στο Αλκαζάρ, η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία της. Το χρονόμετρο έδειχνε το 15ο λεπτό, όταν με κεφαλιά ο Δημήτρης Μαυρίας έκανε το 1-0. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη έφτασε στο 2-0 με το πέναλτι του Μάριου Ογκμπόε στο 74’ ενώ τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι. Οι «βυσσινί», εν τέλει, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο τελικό 3-0 με το σουτ του Ευρυπίδη Γιάκου στο 79’.

Όλα τα είχε, εκτός από νικητή το συναρπαστικό παιχνίδι στην Αριδαία. Η Ξάνθη προηγήθηκε δύο φορές, με τον Σουνταΐς Αλί Μπαμπά (23’) και τον Ηλία Τσέλιο (45’+1’). Ωστόσο, ο τοπικός Αλμωπός κατέφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες, αρχικά με τον Μανώλη Ρουσσάκη (40’) και εν συνεχεία με τον Βασίλη Τριανταφυλλάκη (68’) στο τελικό 2-2.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις, πήρε ο Απόλλων Λάρισας, επικρατώντας με 1-0 του Πανσερραϊκού στη Φιλιππούπολη. Το μοναδικό γκολ σημείωσε με αυτογκόλ ο Αλέξανδρος Ζέρης στο 34’, έπειτα από φάουλ του Χουάν Βίγια.

Ακόμα πιο δύσκολο έκανε το έργο της Καβάλας για παραμονή, ο Θεσπρωτός. Ο σύλλογος από την Ηγουμενίτσα απέσπασε ισοπαλία με 1-1 από τους «αργοναύτες» στο «Ανθή Καραγιάννη». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το σουτ του Απόστολου Σαραντίδη από το 22ο λεπτό για να ισοφαρίσει δυο λεπτά πριν το φινάλε ο Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι νωρίτερα σε σουτ του Νίκου Σαμπανίδη.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του θεσσαλικού κάμπου με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη επιβλήθηκε με 1-0, με τον Λούκας Μπραμπίγια να χρίζεται σκόρερ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στην Ευκαρπία, τέλος, ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον Απόλλωνα Πόντου με 2-1. Το σκορ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία άνοιξε ο Παναγιώτης Τζίμας από την άσπρη βούλα, μόλις στο 9ο λεπτό. Οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν στο 72’ με κεφαλιά του Ρούνεϊ Βακεμβάι, αλλά στο 83’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημήτρης Αμαραντίδης, υποπίπτοντας σε νέο πέναλτι. Ο Βασίλης Γκορντεζιάνι ήταν αυτή τη φορά ο εκτελεστής, δίνοντας τη νίκη στους «ασπρόμαυρους».