Widget by:Blogger Tips
PRESS ROOM
recent

6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Γρήγορου Σκακιού «Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017»




Θεσμός έχει γίνει πια το τουρνουά γρήγορου σκακιού «Φάρος Αλεξανδρούπολης» που διοργανώνει κάθε χρόνο το σκακιστικό τμήμα του Εθνικού.

Το πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 στο ξενοδοχείο «Ραμάντα Πλάζα Θράκη» με την συμμετοχή 144 σκακιστών και σκακιστριών από τους νομούς: Δράμας, Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου.

Οι σκακιστές χωρίστηκαν σε τρία γκρούπ: Α΄ με 58 συμμετοχές, Β΄με 49 συμμετοχές και Γ΄ με 37 συμμετοχές.

Νικητές στην γενική κατάταξη στο

Α΄ Group :

-1ος Κωνσταντίνος Μαρκίδης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

–2ος Θωμάς Μίχος του Εθνικού Αλεξανδρουπόλης

-3ος Διογένης Σπαθόπουλος της Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης

-1η Γυναίκα Ελπίδα-Σοφία Αϊβαζιάν του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Κατηγορία Βετεράνων S50:

-1ος Χρήστος Αντώνογλου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

–2ος Δημήτριος Μαυρίδης του ΑΟ Ορεστιάδας

–3ος Γεώργιος Δελούδης του ΓΑΣ Διδυμοτείχου

Β΄Group:

-1ος Γωνιάδης Σωκράτης της Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης

–2ος Καρακασίδης Μιχάλης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

-3ος Γεώργιος Γκόγκολας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

-1ο Κορίτσι Αντιγόνη Κούτλα του ΣΟ Φερών

Γ΄Group

-1ος Δημήτριος Σιγλίδης του ΣΟ Φερών

-2ος Ορέστης Μοναχός του ΣΟ Ξάνθης

–3ος Κωνσταντίνος Δεληγιαννίδης του ΓΑΣ Διδυμοτείχου

–1ο Κορίτσι Κατερίνα Στρατούδη του ΣΟ Φερών.

– Στην συγκομιδή Κυπέλλων και των τριών κατηγοριών στην πρώτη θέση ήταν η Αλεξανδρούπολη, Εθνικός και Σκακιστική Κίνηση με δύο Κύπελλα στο Α΄ και Β΄ Group αντίστοιχα και δεύτερος ο ΣΟ Φερών με ένα Κύπελλο στο Γ΄ Group .

– Στην συγκομιδή μεταλλίων στην πρώτη θέση ήταν οι σκακιστές της Αλεξανδρούπολης με 9 μετάλλια: Στην Γενική κατάταξη δύο αργυρά και δύο χάλκινα(Α΄και Β΄ Group) και ένα χρυσό στην κατηγορία του καλύτερου κοριτσιού στο Α Group. Στις ηλικιακές κατηγορίες 4 χρυσά μετάλλια ( Α΄ Β΄ Γ΄ Group) .

– Στην δεύτερη θέση στην συγκομιδή μεταλλίων ήταν ο ΣΟ Φερών με 4 μετάλλια : Στην Γενική βαθμολογία δύο χρυσά στην κατηγορία καλύτερου κοριτσιού στο Β΄ και Γ΄ Group. Στις ηλικιακές κατηγορίες 2 χρυσά μετάλλια σε Β΄ και Γ ΄ Group.

– Στην τρίτη θέση στην συγκομιδή μεταλλίων ήταν ο ΣΟ Ξάνθης με 3 μετάλλια: Στην Γενική βαθμολογία 1 ασημένιο μετάλλιο στο Γ Group και δύο χρυσά μετάλλια στις ηλικιακές κατηγορίες σε Α΄ και Γ΄Group.

-Στην τέταρτη θέση ισοβάθμησαν στην συγκομιδή με 2 μετάλλια ο Σπάρτακος Διδυμοτείχου με χάλκινο μετάλλιο στην γενική κατάταξη στο Γ΄ Group και στην ειδική κατηγορία S50 στο Α΄ Group, η Δράμα με 2 χρυσά στις ειδικές κατηγορίες του Α΄ και Β΄Group και η Ορεστιάδα με ένα χρυσό και ένα ασημένιο στις ειδικές κατηγορίες του Α΄ και Β΄ Group.

–Ένα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Κομοτηνή στην ειδική κατηγορία στο Α΄Group.

Ειδικές Κατηγορίες

Α΄Group:

–1η στα Κ8 Κωνσταντίνα Μανιάτη του ΣΟ Ξάνθης

-1η στα Κ10 Άρτεμις Μπλίτσα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

-1ος στα Κ12 Νικόλαος Κούτλας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

-1ος στα Κ14 Κωνσταντίνος Σαχινίδης της Δράμας

-1ος στα Κ16 Παναγιώτης Λόγκου της Κομοτηνής

Β΄Group:

-1η στα Κ8 Μαρία Κούτλα του ΣΟ Φερών

-1ος στα Κ10 Σταύρος Σαχινίδης της Δράμας

-1ος στα Κ12 Γεώργιος Μπουγιουκλής του ΑΟ Ορεστιάδας

Γ΄Group:

-1ος στα Κ6 Δημήτρης Χασάπης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

-1ος στα Κ7 Σταύρος Σιγλίδης του ΣΟ Φερών

-1ος στα Κ8 Ιωάννης Μπαλαφούτης του ΣΟ Ξάνθης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ευχαριστεί θερμά τους σκακιστές για την συμμετοχή τους στο τουρνουά και τους γονείς-συνοδούς που στήριξαν την προσπάθειά μας. Ευχαριστεί θερμά τους εθελοντές που βοήθησαν στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, τους προέδρους των σκακιστικών συλλόγων ΣΟ Ξάνθης, ΓΑΣ Διδυμοτείχου, ΣΟ Φερών, ΑΟ Ορεστιάδας, και ΣΟ Κομοτηνής που μας τίμησαν με την παρουσία τους.
ThrakiToday Xanthi

ThrakiToday Xanthi

Από το Blogger.