Έριχναν με… άσφαιρα - Έμειναν στο μηδέν Skoda Ξάνθη και Κέρκυρα στο ΕΑΚ

“Λευκή” ισοπαλία και στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στη σεζόν...  Η Κέρκυρα και η Ξάνθη έμειναν στο 0-0 στη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λ...

“Λευκή” ισοπαλία και στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στη σεζόν...

Η Κέρκυρα και η Ξάνθη έμειναν στο 0-0 στη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ενώ ίδιο ήταν και το αποτέλεσμα της συνάντησης τους στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν συγκρατημένες κι απέφευγαν το ρίσκο να βγουν μπροστά με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστες οι τελικές προσπάθειες.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ είχε στο 30' ο Φάμπιο. Ο Βραζιλιάνος μέσος έπειτα από προσωπική του ενέργεια βρέθηκε μόνος του, αλλά το σουτ του ήταν κακό και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης προκάλεσε εκνευρισμό στους παίκτες από το 35ο λεπτό και έπειτα.

Στην αρχή της επανάληψης η Κέρκυρα προσπάθησε να “κυνηγήσει” το γκολ, όμως δεν τα κατάφερε και όσο περνούσε η ώρα η Ξάνθη ανέβαζε... αργά στροφές και προσπαθούσε να προκαλέσει αναταραχή στην περιοχή των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 70' με την κεφαλιά του Καπετάνου, ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 80' έφτασαν ακόμη πιο κοντά στο γκολ όταν η μπάλα πήρε φάλτσα σε σου του Κλέιτον και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Οι καλύτερες στιγμές
10’ Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ο Καπετάνος έσπασε την μπάλα στον Σολτάνι που μπήκε στην περιοχή αλλά το τελείωμά του δεν βρήκε στόχο, μπάλα κόντρρε και η ευκαιρία χάθηκε.
11’ Κόρνερ του Γουάλας, προβολή του Παπαστεριανού στην πάνω πλευρά των δικτύων.
16’ Ενέργεια που κατέληξε σε άστοχο σουτ από τον Καπετάνο.
30’ Ο Φάμπιο έκανε το δυνατό σουτ από κοντινή αλλά πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ.
32’ Ο Βασιλακάκης έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.
46’ Η κεφαλιά του Καϊκούτ δεν βρήκε τον στόχο.
47’ Άουτ πέρασε και το σουτ του Ανδρεόπουλου.
62’ Πλασέ του Ανδρεόπουλου απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.
70’ Σέντρα του Σολτάνι, κεφαλιά του Καπετάνου λίγο άουτ από το αριστερό δοκάτι του Σέτκους.
74’ Νέα σέντρα του Σολτάνι από αριστερά ο Καπετάνος για λίγο δεν μπόρεσε να προλάβει να αλλάξει την πορεία της μπάλας.
80’ Σουτ του Κλέιτον στο δοκάρι!
85’ Σουτ βολίδα εν κινήσει του Σολτάνι άουτ.
86’ Σέντρα του Χαβίτο κεφαλιά του Μαρκόφσκι σταμάτησε στον Γουάλας και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς (79' Χαβίτο), Ναγιάρ, Καϊκούτ (65' Κόντος), Μαρκόβσκι, Σιόντης, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Φάμπιο (89' Γεωργακόπουλος).

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος Γουάλας, Σολτάνι, Βάλτερ Φερνάντεθ (56' Κλέιτον), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (66' Λουσέρο), Φλίσκας (46' Ομπόντο), Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης.
(newsit.gr / skodaxanthifc.gr / sport-fm.gr)