“Πάρτι” μέσα στη Λιβαδειά για τη Skoda Ξάνθη (+VIDEO)

Αυτό κι αν ήταν εντυπωσιακό! Η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα από την Βέροια, επικράτησε εκτός έδρας του Λεβαδ...

Αυτό κι αν ήταν εντυπωσιακό!

Η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα από την Βέροια, επικράτησε εκτός έδρας του Λεβαδειακού με το εμφατικό 4-1 και τον προσπέρασε στην βαθμολογία. Έτσι οι ακρίτες ξαναμπαίνουν στο κόλπο των πλέι οφ, ενώ ο Λεβαδειακός μένει χωρίς νίκη για έκτο ματς

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πέτυχαν τον... απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού μόλις στο 2' άνοιξαν το σκορ, με το πρώτο τέρμα του Σολτάνι με την φανέλα της Ξάνθης. Η πολύ καλή τακτική των Ακριτών, δεν άφησε χώρους στους Βοιωτούς, που παρά την πίεση που άσκησαν, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Λοντίγκιν (πρώτη τους ευκαιρία έγινε στο 38').

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να... χτυπήσει με μία αντεπίθεση στο 45', με τον Μαρσελίνιο. Πολύ καλός ρυθμός στην επανάληψη, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, τους Βοιωτούς να πιέζουν για να μπουν ξανά στο παιχνίδι και τους Ακρίτες να είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Για μία ακόμη φορά όμως η Ξάνθη “χτύπησε” κόντρα στη ροή του αγώνα και με τον καλύτερο της παίκτη στην αναμέτρηση, τον Μαρίν, έκανε το 3-0.

Παρά το... ευρύ σκορ ο Λεβαδειακός συνέχισε να επιτίθεται, είχε δοκάρι με τον Πόι στο 77', αλλά η Ξάνθη εκμεταλλεύτηκε για μία ακόμη φορά τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και έκανε το 0-4 στο 78' με το δεύτερο τέρμα του Μαρσελίνιο στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφεραν οι Βοιωτοί, ήταν να πετύχουν το... γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις με τον Ροτζέριο.

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Καγιεχόν, Λισγάρας (59’ Ρομέου), Ζησόπουλος, Βασιλείου, Κόρμπος, Πόι, Μεντί (46’ Νικολακάκης), Ακόστα (70’ Ροτζέριο), Χοσέμι

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Μαχαίρας, Μπουμάλ, Γεωργίου

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Γκλέισον, Μαρσελίνιο, Κομεσίδης, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Μαρίν (87’ Πλατέλλας), Γούτας, Ντάνι (67’ Πρίττας), Σολτάνι (83’ Ράνος)

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Ονουάτσι, Τσαμούρης, Μπαξεβανίδης